Роздрукувати цю сторінку

Бердичівський водоканал витрачає сотні тисяч гривень на адвокатів

11 лист. 2020 Олександр Доманський

Ми писали нещодавно, що комунальне підприємство «Бердичівводоканал» прозвітувало на майданчику «Прозоро» про закупівлю нових насосів для артезіанських свердловин. І ця новина не могла не порадувати клієнтів водоканалу, які вже давно чекають на поліпшення якості води в місті. А збільшення набагато чистішої артезіанської води у загальному балансі водоспоживання дозволить зробити воду з крану дійсно питною або в окремих мікрорайонах, або ж у місті в цілому.

Але інша новина із сайту «Прозоро» виявилась не такою втішною і зрозумілою. Адже в ній йшлося про тендер на надання адвокатських послуг вартістю 117 тисяч гривень, а переможцем цього тендеру безальтернативно стало адвокатське бюро «Поліщук і партнери». Хоча інформація була оприлюднена 4 листопада, але первинний договір про надання таких послуг було датовано ще першим жовтня на суму майже 50 тисяч гривень. В ньому планувалось, що адвокати нададуть 90 годин своїх послуг по ціні 549 гривень за годину (що становить 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Та 4 листопада до цього договору була укладена додаткова угода про те, що адвокати нададуть 190 годин своїх послуг за ціною 878 гривень за годину (40% прожиткового мінімуму) на загальну суму 166 тисяч гривень. Чому так подорожчали послуги адвокатів з тексту договору було незрозуміло.
Інтернет-пошук фірми «Поліщук і партнери» дав декілька посилань на київські адвокатські контори, і здавалося б, нічого тут незвичайного немає. Щось не змогли «відбити» бердичівські юристи, тому й звернулись до київських професіоналів.

За роз’ясненнями довелось звернутись в приймальню комунального підприємства. Керівник був зайнятий, а після кількох телефонних перепосилань вдалось поспілкуватись з начальником юридичного відділу водоканалу, яку представили як Юлію Владиславівну. Вона підтвердила, що угоду з адвокатами комунальному підприємству дійсно довелось укладати, бо судовий спір з податковою службою вартістю півтора мільйона гривень у першій інстанції підприємство програло, а ось у апеляційній інстанції, після залучення адвокатської фірми – виграло. Також Юлія Владиславівна запевнила журналіста, що це не єдиний вдало виграний адвокатською фірмою суд для водоканалу, а є ще багато судових процесів у різних судах, які підтримуються в рамках цієї угоди. І, до речі, сказала, що адвокати ці ніякі не київські, а справжні бердичівляни.

Це змусило ретельніше придивитись до печатки на оприлюдненому договорі та увести в інтернет-пошук не тільки назву адвокатського об’єднання «Поліщук і партнери», а й код ЄДРПОУ. І лише тоді результатом пошуку стала досить молода юридична особа (зареєстрована лише у вересні цього року), директором якої є Поліщук Юлія Владиславівна, з бердичівською адресою реєстрації по вулиці Старікова.

Пізніше директор підприємства пояснив, що Юлія Владиславівна не працює в штаті водоканалу, як її помилково представили по телефону, а лише виконує адвокатські дії на замовлення. І виконує їх успішно, про що свідчать виграні суди. Згідно з законодавством, проведення тендерів на адвокатські послуги не передбачено, тому на «Прозоро» виставляли лише звіт про укладений договір. Керівник ще раз наголосив, що результатами діяльності адвокатів він задоволений, тому буде і надалі продовжувати співпрацю.

В принципі, замовляти окремі послуги, а не тримати в штаті постійних працівників якогось напрямку, це гарний спосіб отримувати результати, а не платити просто за «ходіння на роботу». На такий спосіб оплати можна було б перевести багато працівників бюджетної сфери, і, напевно, це було б виправдано. Можливо, новий міський голова зверне увагу на такі прогресивні потуги нашого водоканалу. Але це виправдано лише тоді, коли відбувається реальний конкурс, який значно здешевлює будь-які послуги.

А без конкурсу величезні витрати на адвокатів, на зарплати керівникам підприємства лягають на собівартість послуг водопостачання та водовідведення, і, врешті-решт, збільшують тарифи на ці послуги. Хоча, в даному випадку, податковий штраф ліг би на тариф ще більшим тягарем.
Одне лиш цікаво, чи швидко оплатить водоканал послуги адвокатів, чи буде тягнути кілька місяців, як це часто буває з зарплатою рядовим екскаваторникам чи сантехнікам?

P.S. Прочитавши цю замітку, можливо, знайдуться інші адвокати в Бердичеві, які запропонують водоканалу аналогічні послуги дешевше.