Роздрукувати цю сторінку

Чому нові ОТГ на Бердичівщині бояться оприлюднювати свої бюджети?

Хоча в них є чудовий приклад Семенівської ОТГ, яка була створена на два роки раніше, і зараз наочно демонструє якою повинна бути бюджетна прозорість. 

grafik

І це при тому, що спеціалісти і очільники нової і старих ОТГ знаходяться в одній будівлі Бердичівської РДА, лише на різних поверхах. Так, Семенівська громада займає кабінети на 4 поверсі будівлі, а Швайківська і Райгородоцька, відповідно, на другому і третьому.

Хоча спеціалісти Семенівської громади сказали журналісту, що вони не дуже намірені консультувати своїх новопризначених колег, але заступник голови ОТГ, Людмила Колесник, розповіла, що вона залюбки відповідає на питання, якщо її хтось про щось питає.

Своїми візитами до апаратів громад я не хотів забирати їх час, тому задавав лише одне питання: «Покажіть прийнятий вами бюджет на 2019 рік, включно з додатками». Райгородоцькі спеціалісти сказали, що до вечора вони оприлюднять бюджет на сайті Бердичівської районної ради (що і зробили), а Швайківські сказали, що без дозволи голови ні показати цифри не можуть журналісту, ні оприлюднити його для більшого загалу.


Гришковецька ОТГ вирішила не «ходити в прийми» до РДА, а розмістити свій апарат у власному приміщенні селищної ради. Вже кілька тижнів там переносили столи і комп’ютери, і напевно їм було не до журналістів. Я заїжджав до ради разів з п’ять для того, щоб глянути на цифри в бюджеті, але жодного разу так їх і не побачив. То, їх взяв з собою в кишеню новий фінансист ради і поїхав у казначейство, то вони підшиті до протоколу, який знаходиться у закритому кабінеті голови, то говорили, що всі дані вже передали до іншої газети (хоча там було лише рішення без додатків).


Гарною новиною від відвідин усіх ОТГ стало те, що першу заробітну плату бюджетним працівникам всі виплатили вчасно, тобто, з першим бюджетним завданням, нові посадовці справились. А ось наскільки вони себе не обділили, і можна було б дізнатись з документів, які чомусь так ревно оберігають від преси.


У тих додатках поки що я хотів подивитись лише по одній цифрі – запланованих витратах на апарати нових територіальних громад та їх співвідношення до загальних витрат. І якщо у Семенівській ОТГ видатки на апарат управління складають близько 16%, то у Райгородецькій, яка все-таки оприлюднила всі складові бюджетного рішення – близько 24%. Аналогічний показник 20 кращих ОТГ по Україні становить від 3,6% до 11%.


Ця цифра, хоча і досить грубо, але відображає як загальну фінансову спроможність громади, так і головний вектор майбутніх дій громади. Інші цифри, цікаві для аналізу, це рівень дотаційності громади (співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до загальної суми доходів ОТГ без урахування субвенцій з державного бюджету), рівень доходів на одного мешканця, та ще кілька показників, які, думаю, повинні знати обов’язково депутати громад, та й інші свідомі мешканці територій.


Щоб подивитись, як це потрібно робити (висвітлювати бюджетний процес), далеко ходити не треба. На сайті Семенівської ОТГ і в малюнках, і в графіках, і в таблицях є вся інформація про всі бюджетні об’єкти та галузі. А спеціалісти громади, якщо їх добре попросити, сподіваюсь, зможуть все-таки допомогти своїм колегам, було б лише бажання…

budget OTG

 

super cina

 

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

Останнє від Олександр Доманський