Роздрукувати цю сторінку

День Конституції в Бердичеві – «шароварне» свято чи привід для непростих дискусій?

 

Відповідь на це питання може дати кожен після прочитання короткого звіту про міський захід, який в середу відбувся в міській бібліотеці.

О 14.00 в залі, яка колись була читацькою, зібрались працівники бібліотеки, кілька журналістів, два вчителі, два представники міськвиконкому і з десяток молодих хлопців та дівчат, членів громадської організації «М-Формація» (а може й не членів, а прихильників).


Спочатку діти прочитали по одній статті із Конституції між словами: «Для мене Конституція, це - …, а для тебе?». А потім разом заспівали патріотичну пісню під гітару.
Потім вчитель історії з НВК №10 розповів про історичні передумови прийняття української Конституції, а вчителька історії з ліцею №15 розповіла про структуру Головного Закону країни. Між цими виступами артистки міського Палацу культури заспівали дві пісні про калину й Україну, а ведуча завершила свої репризи словами: «Нам залишається сподіватись, що поступово всі норми Конституції стануть нормами нашого життя».


Останнім виступав радник міського голови Василь Толочко, який, звичайно ж, передав вітання від голови та знову розповів трохи про історію і трохи про структуру Конституції. За годину все закінчилось, а хлопці і дівчата ще раніше тихенько щезли. На жаль, формат заходу зовсім не передбачав запитань виступаючим, а їх могло б бути чимало.


Так, навіть цитовані юними «М-форматівцями» статті містять серйозні внутрішні протиріччя. Наприклад, стаття 53. «Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою».  То все-таки, освіта – це право чи обов’язок, і яка відповідальність за невиконання такого обов’язку? А наскільки загострилась нині боротьба за реалізацію четвертого абзацу цієї ж статті: «Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства».


Вчителька історії сказала, що цілий розділ Конституції присвячений виборам та референдуму. І якщо вибори кожен раз зі скандалами ще  так-сяк проводяться в Україні, то реалізувати ідею референдуму ще нікому не вдавалось.
Радник голови, професійний історик і правник згадав 4 статтю про єдине українське громадянство, але не розвинув далі думку про її реальне виконання. Адже чимало високопосадовців в нас мають по два і по три громадянства, як і простих жителів прикордонних областей чи іммігрантів.


І це лише ті статті, які були згадані на цьому офіційному заході.  А скільки їх ще є недолугостей, недоречностей, нестиковок містить текст Конституції, до якого, до речі, вже вносили правки в 2004, 2011, 2013, 2014 та 2016 роках, про що жоден з виступаючих нічого не сказав.


На жаль, в нас звикли проблеми не обговорювати та вирішувати, а замовчувати або ще гірше – затанцьовувати. А потім не можуть зрозуміти, де беруться радикали (в первинному значенні цього слова, а не партійці відомої політичної сили).


Я думаю, що круглий стіл зі студентами юридичних спеціальностей, практикуючими адвокатами, суддями, нотаріусами, а, можливо, й за участю народних депутатів, був би значно доречніший напередодні Дня Конституції, ніж співи і танці (тут мається на увазі також і святкування в РДА, див статтю поруч).

 

den4

den5

den6

den7

den8

den9

Omaks Centr800

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

Останнє від Олександр Доманський