У Бердичеві вшанували пам’ять тисяч безвинних жертв Голокосту. Фото — РІО Бердичів

Понеділок, 27 Вересня

  • vistavka800

У Бердичеві вшанували пам’ять тисяч безвинних жертв Голокосту. Фото

Щороку у вересні бердичівляни традиційно збираються на місці, яке стало символом болю, сліз та тисяч смертей невинно убієнних людей, яких піддали знищенню лише за приналежність до єврейської національності. І дорослі, і діти – усі стали жертвами каральної політики нацистів, котрі відчували свою перевагу над іншими націями.

Вересень 1941-го став останнім роком життя для десятків тисяч людей, які жили звичайним людським життям: працювали, виховували дітей, навчалися, любили, раділи і будували плани на майбутнє. Та не судилося, бо жорстокий режим одних забрав життя інших.


Бердичівська трагедія стала першим масовим геноцидом єврейського населення, здійсненим гітлерівцями в Європі і Радянському Союзі. За 2,5 роки нацистської окупації у Бердичеві було знищено 38,5 тисяч осіб, з яких майже 30 тисяч – євреї.


Сотні представників різних національностей ризикували життям своїм та своїх родин, рятуючи євреїв від неминучої смерті. «Хто рятує одне життя, той рятує цілий світ» - такий напис вигравіювано на медалі, яку вручають праведникам народів світу. На сьогоднішній день за порятунок представників єврейської національності званням «Праведник світу» удостоєні понад 4 тисячі українців. У Єрусалимі на Алеї праведників світу чимало дерев висаджено на честь наших земляків і чимало людей 80 років свято берегли і бережуть пам’ять про Голокост.


Задля вшанування загиблих у Бердичеві та задля збереження пам’яті у нашому місті встановлено пам’ятники і пам’яті ні знаки: на могилі розстрілу євреїв, у дворі бердичівської фортеці, біля входу у єврейське кладовище, на 5-му кілометрі шосейної дороги Бердичів – Райгородок, в 5-ти місцях масових захоронень по обидві сторони райгородоцького шосе, на місці розстрілу в Романівці...


Біля пам’ятного знаку, де щороку збираються представники міської влади, вчителі та учні шкіл міста, викладачі та студенти коледжів, єврейська громада та небайдужі бердичівляни, поряд встановлено стелу шани праведникам народів світу. З 2015 року діє Музей єврейства, про найтрагічніші сторінки убивства євреїв розповідають експозиції Музею історії, а у 2019 році меморіальна сторінка Бердичева поповнилася сучасною виставкою про події Голокосту у нашому місті.


Нині від тих подій нас розділяє 80, здавалося б, далеких років. Але пам’ять про криваву трагедію, не зникає, її шанобливо бережуть бердичівляни, передають з поколінь в покоління, схиляють у скорботі за масово винищеними євреями голови, дякують праведникам світу за врятовані життя, кладуть квіти до пам’ятних місць та закликають нинішнє і майбутнє покоління цінувати і берегти життя та жити у єдності і мирі.

80Golokost 1

80Golokost 2

80Golokost 3

80Golokost 4

80Golokost 5

80Golokost 6

80Golokost 7

80Golokost 8

80Golokost 9

80Golokost 10

80Golokost 11

80Golokost 12

80Golokost 13

80Golokost 14

80Golokost 15

80Golokost 16

80Golokost 17

80Golokost 18

80Golokost 19

80Golokost 20

80Golokost 21

80Golokost 22

80Golokost 23

80Golokost 24

80Golokost 25

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"


  • asenposlugi1
  • moloko2
  • avtoshkola1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
E-mail: rioberdychiv@gmail.com
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.