Вперше за 170 років в Бердичівському кляшторі провели археологічні розкопки — РІО Бердичів
  • Бердичівський Базар

Вперше за 170 років в Бердичівському кляшторі провели археологічні розкопки

А про їх підсумки розповіли на прес-конференції, яка відбулась у вівторок, 18 грудня, в міському музеї. На запрошення директору музею Павла Степановича Скавронського туди прибули місцеві журналісти, начальник відділу культури міськради, делегат ордену Босих Кармелітів, делегація від Житомирського краєзнавчого музею на чолі з його директором Миколою Весельським та місцеві краєзнавці.

А на почесному місці винуватців події були члени першої бердичівської археологічної експедиції. До її складу увійшли: Олександр Олександрович Тарабуркін – старший науковий співробітник відділу досліджень об’єктів культурної спадщини і науково-методичної роботи з музеями Житомирського обласного краєзнавчого музею; Марина Володимирівна Хададова – старший викладач кафедри всесвітньої історії Житомирського державного університету ім. І. Франка; Олександр Анатолійович Мінаєв – співробітник Житомирської археологічної експедиції Інституту археології НАН України та наймолодший її учасник, наш земляк Віталій Матвійчук – випускник магістратури Житомирського державного університету ім. І. Франка. Очолив експедицію Андрій Вальдасович Петраускас – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу давньоруської та середньовічної археології інституту археології НАН України.


Кажучи простими словами, ці люди тиждень копали на території фортеці велику яму і ретельно перебирали, а потім і перечищали, і перемивали все, що з неї вдалося дістати. Таких цікавинок виявилось аж 272. В основному, це залишки предметів з деревини, шкіри та кераміки, фрагменти кісток, деталі металевих виробів та монети.


Як розповів керівник експедиції, існує європейська і світова практика, коли перед якимось будівництвом в історичних місцях проводять археологічні розкопки. Саме тому вони з радістю прийняли запрошення від представників ордену Босих кармелітів про проведення повноцінних розкопок в місці реконструкції фортечної стіни. І виявили тут культурний шар товщиною 8 метрів, що є найбільш потужним подібним утворенням в нашій області. Аналогічні розкопки, наприклад, в Житомирі фіксували лише 5 метрів культурного шару. Більшість знахідок датуються 17 століттям, але є й артефакти значно давнішого походження. Андрій Петраускас впевнений, що якби розкопки зайняли більшу площу, то й знахідок було б набагато більше.


Як і керівник експедиції, так і всі інші її учасники у своїх виступах наговорили чимало компліментів і нашому місту, і його теперішніх жителям. Мовляв і допомагали в усьому, і добре знають свою історію, і справжні патріоти, і т.д., і т.п. Але, крім слів подяки, члени експедиції просили і про подальшу допомогу, а саме просити чи вимагати у місцевої влади фінансування подальших археологічних досліджень.


Адже ці розкопки погодилась профінансувати релігійна громада ордену Босих Кармелітів і то, лише згодом, а поки що археологи працювали, по суті, за власний кошт. Хоча на запитання кількох журналістів, а скільки ж можуть коштувати такі дослідження, відповіді не прозвучало. Є ще надія на міжнародну співпрацю, якщо до справи долучаться польські археологи з відповідним фінансуванням з європейських фондів.


А одразу після прес-конференції Андрій Петраускас і Павло Скавронський відповіли на одне з питань журналістів: «А що далі буде із знахідками?». Але відповіли не словами, а діями – в присутності гостей заходу було підписано акти передачі всіх знайдених старожитностей до фондів музею історії Бердичева.


Та цікавість журналістів і на цьому не спинилась, тому учасникам експедиції довелось вести їх безпосередньо на місце розкопки і там продовжити цікаву та корисну розповідь про історію нашого краю.

rozkopki1

rozkopki2

rozkopki3

rozkopki4

rozkopki5

rozkopki6

rozkopki7

rozkopki8

rozkopki9

rozkopki10

rozkopki11

rozkopki12

rozkopki13

rozkopki14

rozkopki15

rozkopki16

rozkopki17

rozkopki18

rozkopki19

rozkopki20

rozkopki21

rozkopki22

rozkopki23

rozkopki24

super cina

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/
  • asenposlugi1
  • moloko2
  • avtoshkola1
  • pamyat

На правах реклами

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.