П’ять інформаційних таблиць про події Голокосту встановить німецький фонд у Бердичеві — РІО Бердичів

Вівторок, 23 Липня

  • buhoblik800
  • TehnoMayster remont800

П’ять інформаційних таблиць про події Голокосту встановить німецький фонд у Бердичеві

Події Голокосту, про які кожного року згадують не лише українці, а й представники інших національностей, неабияк обізнані з цією болючою і кривавою частиною історії України, знаходять масштабне відлуння у Бердичеві.

Саме наше місто стало першим, де нацисти безпощадно винищували невинних людей за приналежністю їх до єврейської національності, а кількість розстріляних чоловіків, жінок і дітей настільки велика, що навіть важко уявити, наскільки люди можуть бути жорстокими і підвладними ідеї.


Пам’ять знищених євреїв в Бердичеві вшановують кожного року, і це стало частиною життя бердичівлян, яким також болять ці моторошні події минулого століття. В місті існує Музей єврейства, двічі на рік бердичівська громада збирається біля пам’ятного знаку, аби вшанувати невинно убієнних, багато паломників приїжджають до Бердичева на могилу Леві Іцхака – загалом про єврейську культуру тут пам’ятають, традиції шанують, поважають і бережуть.


І ще одним кроком, а точніше – одним із кроків по збереженню пам’яті про євреїв, стала співпраця Бердичева з Берліном та спільна робота над важливим проектом, який буде реалізовано у нашому місті. Навесні делегація з України, у складі якої були і представники з Бердичева, відвідала Берлін, взявши участь у зустрічі з Фондом «Меморіал убитим євреям Європи». Сьогодні ж, тим паче напередодні вшанування жертв Голокосту, представники фонду на чолі з керівником Уве Ноймеркером здійснили робочу зустріч у вигляді координаційної ради в Бердичеві. Крім того, на нараді були присутні і колеги фонду з проекту «Захистимо пам’ять», партнери з Центру вивчення історії Голокосту, бердичівські краєзнавці, представники єврейської громади і всі ті, хто безпосередньо займався вивченням і дослідженням цієї теми.


Перш за все, Уве Ноймеркер наголосив, що ця зустріч є ще одним підтвердженням дружби між Бердичевом і Берліном, які дещо схожі за назвою, та додав, що в майбутньому в планах є спільно створити в Бердичеві серйозний меморіал, який би став центром пам’яті про Голокост не лише в місті, а й в області. Директор фонду зазначив, що німці свідомі своєю відповідальністю за те, що відбувалося 77 років тому, і тому не можуть стояти осторонь та активно працюють над проектом «Захистимо пам’ять». Він проводиться у Вінницькій та Житомирській областях, де є 9 масових захоронень, але на Бердичів приділено більшу увагу, бо місто багате єврейською історією та має масштабні захоронення євреїв.
За планом у місті буде встановлено 5 інформаційних таблиць про Голокост в Бердичеві і інформація на них міститиметься трьома мовами, які сприйматимуться як бердичівлянами, так і туристами та єврейською громадою: англійською, українською та ідишем. На таблицях розмістять тексти, віднайдені у Берліні, над якими працювали науковці та керівництво фонду. На координаційні нараді ж німецька делегація разом з представниками з Бердичева обговорювали деталі текстів та фото для цих таблиць, аби все було правильно та відтворювало події того часу.


На п’яти інформаційних таблицях будуть вміщені важливі моменти історії:

1 – багата єврейська історія Бердичева;
2 – тема Голокосту;
3 – пам’ять про Голокост після війни;
4 – історія однієї сім’ї, якій вдалося вижити, і як ній сказалися ці жахливі події;
5 – загальна інформація про проект і його учасники, а також карта з місцями масових захоронень євреїв для тих, хто хоче відвідати ці пам’ятні місця.


В ході обговорення кожної таблиці бердичівські краєзнавці Павло Скавронський та Анатолій Горобчук, добре обізнані з цією темою, вносили свої зауваження щодо тексту, вказаних у ньому дат та підписів під фото, котрі варто зробити більш точними. Представник бібліотечної системи Валентина Петрухіна також запропонувала певні корективи до четвертої таблиці, зазначивши, що не потрібно описувати історію лише однієї сім’ї, бо це може образити інших. Прозвучала пропозиція, щоб на цьому стенді перезвати прізвища усіх тих, хто зумів вижити під час Голокосту у Бердичеві, та розмістити фото, а історії сімей помістити на сайті Музею єврейства, посилання на який вказати у таблиці, і додати QR-код,. Після певної дискусії і жвавого обговорення німецькі гості погодились, а також запропонували, щоб наші краєзнавці надали оригінальні фото, які вони мають, для цього проекту.


Міський голова в свою чергу, вказуючи на тому, що Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» має багато зібраної, цікавої та важливої інформації, поцікавився, чи не могли б вони надати її для ознайомлення, вивчення і дослідження бердичівським працівникам над темою єврейства. Уве Ноймеркер хоч і вказав, що збір і отримання цієї масштабної інформації проходив у двосторонній домовленості про нерозголошення її третій стороні, проте, враховуючи співпрацю і партнерство та неабияку допомогу над проектом та його реалізацію саме в нашому місці, пообіцяв домовитись і поділитися матеріалами, якщо дійсно потрібно.

IMG 7397

IMG 7398

IMG 7399

IMG 7400

IMG 7401

IMG 7403

IMG 7404

IMG 7409

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

rif800

  • asenposlugi1
  • moloko2
  • avtoshkola1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. МЮДа 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 2-15-73, +38096-256-67-50
E-mail: rioberdychiv@gmail.com
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.